Sofi Oksanen "Apsivalymas"

Vienos dalies drama (N-16)

Piktžolės keroja atminty, kai nėra apsivalymo.

Režisierius Jonas Jurašas Dailininkas Julija Skuratova Kompozitorius Titas Petrikis Vaidina: Gabrielė Aničaitė, Tomas Erbrėderis, Eglė Mikulionytė, Sigitas Šidlauskas, Egidijus Stancikas, Arūnas Stanionis, Elzė Gudavičiūtė, Dainius Svobonas

Iš suomių kalbos vertė Aida KRILAVIČIENĖ.Draminio teksto redaktorė – Aušra Marija SLUCKAITĖ.

Dvigubos tautinės tapatybės – estų ir suomių – rašytojos Sofi Oksanen romanas „Valymas“ tapo nauju literatūros fenomenu.Į 38 kalbas išverstas veikalas kalba apie skaudžią sovietinės ir postsovietinės Estijos patirtį, būdingą daugeliui Rytų Europos šalių, ypač Lietuvai ir Latvijai. Pjesėje ir romane gretinami du Estijos istorijos laikotarpiai (Nepriklausomybės pradžia ir pokaris) ir dviejų skirtingų kartų esčių moterų patirtis. Šalies okupacija metaforiškai perkeliama į moters kūno išprievartavimą. Visos tautos traumatinė patirtis čia parodoma per dviejų moterų asmenines dramas.

Apsivalymo metaforą Sofi Oksanen vartoja įvairiomis prasmėmis, kartais pasireiškiančiomis tokiomis formomis, kaip seksualinė prievarta. „Nutylėti, slėpti savo praeitį, savo išgyvenimus, patirtus ekstremaliose situacijose, tapo savotiška bendravimo norma okupaciją patyrusiems estams, ir ne tik estams“, – teigia autorė. Tai reiškinys, slepiantis traumas, įtarumą ir griaunantis žmonių tarpusavio pasitikėjimą postsovietinėse visuomenėse. „Tikiu, kad menas gali apvalyti traumas. Menas gali perteikti asmenines istorijas tų, kurie politikams tereiškia statistinius duomenis“, – įsitikinusi S. Oksanen.

„Ši „antiherojiška“ medžiaga gali atrodyti netipiška mano kūrybinėje biografijoje. Tačiau ji pratęsia mano siekiamybę kalbėti apie visuomenės skaudulius, šį kartą žvelgiant į ją per istoriškai artimos kaimyninės Estijos prizmę“, – savo pasirinkimą aiškina J. Jurašas. „Prievarta, bejėgiškumas, išdavystė, aistringa meilė ir kankinantis pavydas – temos, apie kurias noriu kalbėti šiame spektaklyje“, – sako režisierius.

PREMJERA – 2011 m. spalio 13, 14, 25 d. Rūtos salėje

Spektaklyje rūkoma

Trukmė – 1 val. 40 min. ( be pertraukos)

Po trečiojo skambučio žiūrovai neįleidžiami! (N-16)