Pateikė atsakymus apie Kaune keičiamus medžius

Kaune pradėjus intensyvų centrinių miesto gatvių atnaujinimą, daugeliui kauniečių kilo nemažai klausimų, susijusių su sprendimais dėl senų ir pavojingų medžių keitimo. Kauno miesto savivaldybė pateikė išsamius atsakymus į dažniausiai pasikartojančius kauniečių klausimus.

Kodėl kai kuriose gatvėse reikia persodinti medžius?
Rekonstruojant ir kompleksiškai tvarkant gatves bei šaligatvius, neįmanoma kokybiškai atlikti darbų nepašalinant senų medžių su plačiai žemės paviršiuje išsikerojusiomis šaknimis. Tokių medžių šaknynas dažnai užima didesnį plotą nei medžio laja, todėl tvarkant gatves ir šaligatvius didelis pagrindinių šaknų pažeidimas yra neišvengiamas (http://bit.ly/2vKFhFZ). Medžiai su pažeistomis šaknimis yra nestabilūs ir itin pavojingi. Be to, tokių senų medžių su pažeista šaknų sistema susilpnėja gyvybinės funkcijos, jie tampa dar labiau pažeidžiami ligų ir grybų, pradeda džiūti. Daugelis senų gatvės medžių galėtų augti ir toliau, bet tik tuo atveju, jei paliktume seną šaligatvį ir gatvę. Jauni ir neseniai pasodinti medeliai (sodinti prieš 1-4 metus) tvarkomose gatvėse išsaugomi, nes jų šaknynas būna nedidelis.

Kalbant apie Smetonos alėją, iš pradžių neplanavome keisti medžių. Vis tik pradėjus įrenginėti naujo šaligatvio pagrindus ir keičiant gatvės bordiūrus teko nukasti iki 30-40 cm gylio seno grunto ir atkirsti medžių šaknis apie 50 cm atstumu nuo medžių kamienų. Dėl to du medžiai dėl šaknų pažeidimų pradėjo virsti ir vos neužmušė darbus atliekančių darbininkų (http://bit.ly/2whVEfo). Tuomet teko priimti nelengvą, bet būtiną sprendimą šalinti medžius, o vietoj jų, pasibaigus statybos darbams, pasodinti naujus.

Kodėl Smėtonos alėjoje vietoj kaštonų bus atsodinamos liepos?
Kauno botanikos sodo specialistai nerekomendavo sodinti paprastųjų kaštonų dėl dar vis išplitusio kenkėjo – kaštoninės keršosios kandelės (http://bit.ly/2uKX4Q5). Pagal jų rekomendacijas, sodinimui labiausiai tinka mažalapės liepos veislės „Greenspire“, „Rancho“ ar panašios, pritaikytos miestų gatvių apželdinimui. Liepa – tradicinis, Kaune nuo seno vyraujantis, medis. Jis iš visų medžių atspariausias užterštam orui ir gruntui, pakankamai atsparus ligoms, be to jų laja lengvai formuojama. Šaligatviuose netikslinga sodinti ąžuolus, įvairius spygliuočius ar kitus medžius, kuriems tinkamiausia terpė augti yra parkai, miškai ar privati teritorija.

Kuo tai bus naudinga kauniečiams?
Per pusmetį sutvarkysime 18 km šaligatvių – Vytauto pr., Smėtonos al., Miško g., A.Mickevičiaus g., Zanavykų g., Kapsų g., Kalniečių g., V.Putvinskio g., Kleboniškio g., Veiverių g., Jonavos g. Iki šiol Kaune per 8 metus (2008-2014 m.) iš viso tebuvo atnaujinta vos 5,14 km šaligatvių. Taip pat miesto gatvėse atsiras dar daugiau medžių nei buvo iki šiol, bus suformuotos gražios liepų alėjos.

Kur keliauja nupjauti medžiai?
Mediena keliauja į AB „Kauno energijai“ priklausančią UAB „Petrašiūnų katilinę“.

Kodėl nupjautų medžių kelmai iš pažiūros atrodo sveiki?
Yra tokių atvejų, kad medžio apačia sveika, tačiau puvinys yra aukštesnėje medžio dalyje arba puvinio gali būti pažeistos tik šaknys iki šaknų kaklelio. Taip pat kertami ir medžiai su sveikais kamienais, nes jų šaknys neleistų kokybiškai kloti naujų šaligatvių ir gatvių. Pagal Lietuvos želdynų įstatymą ir poįstatyminius teisės aktus, tam, kad būtų išsaugoti želdiniai, statybos darbus galima vykdyti ne arčiau kaip 1,5 m nuo medžių kamienų. Vykdant gatvių ir šaligatvių remonto ar rekonstrukcijos darbus, tokių atstumu išlaikyti iki gatvės želdinių yra neįmanoma.

Kiek medžių jau yra pašalinta?
Vytauto pr. – 227, Smėtonos al. – 217, Zanavykų g. – 60, Miško g. – 85. Viso – 589.

Kiek medžių bus pasodinta?
Vytauto pr. – apie 250, Smėtonos al. – apie 220, Zanavykų g. – 99, Miško g. – apie 90. Viso – apie 659. Sodinimo darbai suplanuoti spalio mėnesį, kuomet bus pasibaigęs medžių vegetacijos laikotarpis. Prieš tai šį pavasarį jau buvo pasodinta 750 naujų liepų Šiaurės pr., Europos pr., Pramonės pr., Birštono g., M. Riomerio g. bei Maironio g.

Kada bus pradėti atsodinti medžiai?
Spalio mėnesį, pasibaigus medžių vegetacijai.

Ar nauji sodinukai fiziškai sugebės kažkada išaugti į normalius medžius?
Naujai sodinami medžiai jau iš karto bus 10-15 metų amžiaus, 25-30 cm kamieno apimties bei 5-7 metrų aukščio. Tai bus „Rancha“ veislės liepos, kurios užauga iki 10-12 metrų aukščio ir 6 m pločio. Tai yra miestų gatvėms pritaikyti medžiai, puikiai atlaikantys ir lietuviškus šalčius. Daugiau informacijos apie šiuos medžius galite rasti čia: https://www.vdberk.co.uk/trees/tilia-cordata-rancho/

Kokie yra vieno naujo medžio kaina?
201 euras. Juos tieks viešųjų pirkimų konkursą laimėjusi bendrovė „Klaipėdos želdiniai“. Konkurse iš viso dalyvavo 4 įmonės, iš kurių laimėjo mažiausią kainą pasiūlęs dalyvis. Laimėtojo bendro pasiūlymo kaina yra nuo 10 tūkst. iki 189 tūkst. eurų mažesnė už kitų konkurse dalyvavusių įmonių. Konkurso metu Kaunas įsigijo 1000 didelių liepų (25-30 cm apimties ir iki 7 metrų aukščio), 4000 mažesnių 12-14 cm kamieno apimties medelių bei 5000 ligustro krūmų gyvatvorėms įrengti . Miesto centrinėje dalyje bus sodinami didžiausi medžiai. Brangiausi (201 euras) yra patys didžiausi medžiai, kuriuos sodinsime centrinėje miesto dalyje. Kitose vietose sodinsime mažesnius ir pigesnius medžius.

Ar tikrai nebuvo alternatyvų? Kokios jos buvo?
Vienintelė galima alternatyva – palikti šaligatvius tokius, kokie jie yra (http://bit.ly/2vFLnZZ).

Kodėl reikia kirsti visus medžius iš eilės, jeigu serga ne visi?
Yra du svarbūs aspektai. Pirmasis susijęs su jau gatvės rekonstrukcija, kurią kokybiškai atlikti galima tik pašalinus senus medžius su plačiai išsikerojusiomis šaknimis. Antra, norint formuoti vientisą žaliąją šaligatvio zoną, specialistai rekomenduoja persodinti iš karto visus medžius. Tokiu būdu senieji medžiai neužstos šviesos jauniems medeliams, neplatins ligų, bus lengviau formuoti lajų vainikus, jie bus vienodo aukščio, vaizdas bus estetiškesnis. Pagrindinėse gatvėse sužaliuos jau paaugusios liepaitės, kurios suformuos gražias alėjas. Juo labiau, kad per 5-10 metų visus senuosius gatvės medžius, ypač augančius centrinėje miesto dalyje, dėl ligų, puvinio, grybų ir kamieno ar šaknų mechaninių pažeidimų, vis tiek reikės pakeisti.

Ar tiesa, kad Ąžuolyne taip pat ketinama kirsti medžius?
Ne, netiesa. Neseniai viešojoje erdvėje atsirado Ąžuolyno parko tvarkymo planas (http://bit.ly/2uRWufe), kuris dar yra nebaigtas ir nepatvirtintas. Ąžuolyno parke ąžuolai jokiu būdu nebus kertami. Atvirkščiai. Bendradarbiaujant su Lietuvos Gamtos fondu Ąžuolyne bus valomos senų ąžuolų drevės, didinama priežiūra šiems medžiams. Taip pat pasklido dezinformacija, kad kai kur medžius pakeis gėlynai – tai netiesa.

Kodėl nesilaikoma 2016 metais patvirtintos kaštonų gydymo programos?
Kaštonų apsaugos programos tikrai laikomasi (http://bit.ly/2wcq2bX). Mieste yra virš 5 tūkst. kaštonų. Senamiestyje bei Naujamiestyje esantiems kaštonams be nukritusių lapų surinkimo yra taikoma ir papildoma apsaugos nuo keršosios kandelės priemonė – tai pavasarį kabinamos lajų ir kamienines gaudykles kenkėjui sugauti. Visur kitur yra taikoma tik pagrindinė apsaugos nuo keršosios kandelės išplitimo priemonė – tai nukritusių kaštonų lapų surinkimas ir utilizavimas. A. Smetonos alėjoje kaštonus neišvengiami privalėjome pašalinti, nes nukirtus jų šaknis medžiai tapo avarinės būklės ir itin pavojingi, keliantys rimtą pavojų žmonių gyvybėms ir jų turtui, ypač Lietuvoje vis dažnėjančių audrų metu.

Kokių specialistų nuomone bei išvadomis rėmėmės? Ar jie buvo nepriklausomi?
Medžių stebėseną Kauno mieste vykdo Botanikos sodo specialistai ir, prieš priimant sprendimus, visuomet atsižvelgiame į jų išvadas bei rekomendacijas. Rekomendacijas želdinių tvarkymo ir apsaugos klausimais mums teikia dr. Vilija Snieškienė ir dr. Antanina Stankevičienė. Artimiausiu metu ekspertų gretas papildysime dar daugiau nepriklausomų savo sričių specialistų.

Ar medžiai Kauno mieste šalinami legaliai?
Mes dirbame vadovaudamiesi želdynų saugojimą reglamentuojančiais teisės aktais, kurie yra itin griežti. Kiekvienas sprendimas senus medžius keisti naujais – tai sudėtingas ir daug vertinimo sulaukiantis procesas. Sprendimus priimti nėra lengva, bet šiais atvejais vienintelė galima alternatyva yra visai sustabdyti gatvių tvarkymo darbus ir miestą palikti tokioje situacijoje, kurioje jis buvo per ilgai.

Kodėl nekreipiame dėmesio į gyventojų prašymus?
Mes girdime daug skirtingų kauniečių nuomonių šiuo klausimu ir visas jas gerbiame. Esame pasiruošę atvirai atsakyti į visus rūpimus klausimus. Kalbant apie kauniečių prašymus, Miško gatvėje seni medžiai buvo pašalinti, o vietoj jų bus pasodinti nauji būtent vietos gyventojų prašymu. Liepos 11 d. mus pasiekusį prašymą galite pamatyti čia: http://bit.ly/2vLB591

Ar Kaune vyksta medžių genocidas?

Privatumas Kaunas
PateikėatsakymusapieKaunekeičiamusmedžius
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Lietuvoje
Eismo sąlygos rekonstruojamame magistralės A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda ruože – vadinamoje „Megos“ sankryžoje ties Kaunu – netrukus pagerės. Dar šiais metais čia planuojama leisti eismą tiek pagrindiniu, tiek jungiamaisiais keliais. „Pagal sutartį magistralės rekonstrukcija buvo numatyta iki kitų metų balandžio mėn. Tačiau sparčiai vykdomi darbai leis gerokai anksčiau nei planuota atverti eismui šią svarbią sankryžą ir išspręsti spūsčių problemą“, – sako sus...
Būstas
Finansų ministerijai siūlant keisti būsto nuomos ir verslo liudijimų tvarką, ekspertai perspėja, kad augs nuomos kainos, o ir taip įkaitusi rinka taps dar karštesnė. Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) analitikė Indrė Genytė-Pikčienė sako, jog šis sprendimas tik paskatins šešėlinę būsto nuomos rinką. Vis daugiau žmonių butus perka ne sau, bet investicijai ir po to juos nuomoja. Kai kurie tokiu verslu besiverčiantys žmonės turi ir po penkis butus, k...
Įvykiai
Lietuvoje užkastas 1000 EUR lobis ir visi kviečiami į lobio paieškas. Taip sutelktinio finansavimo platforma „Profitus“ nusprendė pažiūrėti, kiek lietuvių pasiruošę atsistoti nuo fotelių dėl 1000 EUR ir kibti į paieškas. Lobio paieškos prasideda spalio 14 d. ir visi nusprendę dalyvauti paieškose kiekvieną dieną gaus užuominas, kur yra užkastas lobis. Sutelktinio finansavimo platformos „Profitus“ rinkodaros vadovas Egidijus Sys pasakoja, kad paieškose gali...
Įvairios
Viena labiausiai apkrautų Lietuvos valstybinės reikšmės transporto arterijų – magistralinio kelio A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda ruožas nuo 10,000 iki 95,000 km pradėtas rekonstruoti pagal automagistralėms keliamus reikalavimus. Po rekonstrukcijos minėtu ruožu bus galima važiuoti 130 km/h greičiu vasarą ir 110 km/h greičiu žiemą. „Transporto srautas tarp Vilniaus ir Kauno magistralėje A1 yra didžiausias ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Tad eismo sąlyg...
Verslas
„Nokia“ telefonų gamintojai „HMD Global“ šiandien pristatė naujus „Nokia“ telefonų ir jų priedų modelius ir paskelbė, kada Lietuvos rinkoje bus galima jų nusipirkti. Pristatyti du išmanieji – „Nokia7.2”, „Nokia 6.2“ ir trys paprastesni, funkciniai „Nokia“ telefonai – „Nokia Tough 800”, „Nokia 2720 Flip“ ir „Nokia 110“. Belaidės „Nokia Power Earbuds“ ausinės mes iššūkį panašiems produktams rinkoje tiek kainos, tiek techninių savybių prasme. Patenkinti bus...
Būstas
Namo statybos – sudėtinga, daug laiko ir piniginių investicijų reikalaujanti tema. Tačiau kartu tai svarbus žingsnis kokybiško gyvenimo link, kurį privalu žengti teisinga linkme. Apie namo statybas ir brangiausiai kainuojančias klaidas namų apdailos centre „Unideco“ vykusiame seminare pasakojo „ABC namas“ bendraįkūrėjas Aurelijus Bambalas. Šiandien vartotojams ypač svarbus turto likvidumas, ar ateityje bus lengva būstą parduoti, išnuomoti. Pasak seminaro l...
Įvairios
Ar žinote, ką naujo moka ir gali jūsų išmanusis telefonas? „Google“ ir „Apple“ jau pristatė naujausias savo mobiliųjų operacinių sistemų versijas – „Android 10“ ir „iOS 13“. Jei dar neišstudijavote visų naujovių, pasiruoškite būti nustebinti – atraskite valdymą gestais, mėgaukitės tamsiojo ekrano privalumais, kurkite savo „memodžius“ ir pan. „Telia“ telefonų kategorijos vadovė Rimantė Marcišauskienė apžvelgia svarbiausias ir įdomiausias „Android 10“ ir „iO...
Kultūra
Į Lietuvą atkeliauja po visą pasaulį gastroliuojantis profesionalus teatras „TNT Theatre Britain“, kuris jau 4 dešimtmetį sėkmingai bendradarbiauja su prodiusavimo kompanija „American Drama Group Europe“. Šio teatro unikalumas slypi tame, jog jis neturi savo teatro patalpų. Nors ir repeticijos vyksta Miunchene, „TNT Britain“ keliauja po visas Europos šalis bei plečiasi į Aziją ir P. Ameriką. Viskas prasidėjo dar praeito amžiaus 8 dešimtmetyje, kai amerikie...
Įvairios
Daugiau nei milijardą aktyvių vartotojų visame pasaulyje turintis socialinis tinklas „Instagram“ pasižymi įkvepiančiu turiniu įvairiose srityse, viena jų – kelionės. Visame pasaulyje galima atrasti įspūdingų vietų, kuriose kiekvienas norėtų įsiamžinti ir vaizdingais kadrais pasidalinti su savo sekėjais. Kelionių organizatorius „Novaturas“ išskyrė 10 „Instagram“ kadro vertų vietų, kurias rekomenduoja aplankyti keliautojams. „Stebuklų sodas“ (Dubajus, JAE) V...