Filmą „Černobylis“ filmuojantis režisierius J. Renck: „Kaunas turi išskirtinį charakterį“

Antrą mėnesį Kaune vykstantys kino juostos „Černobylis“ filmavimo darbai – vienas skambiausių kada nors Lietuvoje filmuotų kino projektų. Jo kūrėjai sako čia atradę unikalias lokacijas pagrindinėms filmo scenoms. Visa tai leido nusikelti tris dešimtmečius atgal, kuomet pasaulį sukrėtė žinia apie katastrofą Černobylio atominėje elektrinėje.

Madonnos, Robbie Williamso, Kylie Minogue, David Bowie bei kitų populiarių atlikėjų vaizdo klipus, garsių prekės ženklų TV reklamas ir plačiai žinomus serialus kūręs švedų kilmės režisierius Johan Renck sako Lietuvą atradęs visiškai netikėtai. Savo naujausiam darbui – kino juostai „Černobylis“ – svarbiausių scenų lokacijas jis pasirinko Kaune.

Atkūrė Maskvos ligoninę

Gatve zujantys seni rusiški „Zaporožiečiai“, „Moskvičiai“, „Žiguliai“ bei „Volgos“ ir pro šalį žingsniuojantys sovietmetį menančia apranga vilkintys statistai. Tokios scenos liudininkais antradienį galėjo tapti kauniečiai Kęstučio gatvėje. Ant 27 numeriu pažymėto pastato anksčiau kabėjusią Kauno technologijos universiteto Mechanikos fakulteto iškabą pakeitė užrašas rusų kalba, skelbiantis apie čia įsikūrusią 6-ąją klinikinę Maskvos miesto ligoninę.

Būtent į šią įstaigą Rusijos sostinėje prieš 31 metus buvo vežami per Černobylio atominės elektrinės avariją nuo radiacijos labiausiai nukentėję gelbėtojai ir ugniagesiai. Šįkart ji atkurta Kaune, kur nuo balandžio pradžios intensyviai dirba tarptautinė kino kūrėjų komanda. Trečiadienį filmavimo aikštelė persikėlė į KTU VIII rūmų vidų, kur pagal senas fotografijas atkurtos to meto ligoninės patalpos.

Filmavimo aikštelės per pastaruosius du mėnesius taip pat buvo įrengtos ant tilto netoli Petrašiūnų vandenvietės ir viename autentiškai apstatytame bute Vytauto prospekte. Tolimesnių scenų filmavimai yra suplanuoti buvusios radijo gamyklos kieme, ties Savanorių prospekto ir Žemaičių gatvės sankirta.

Kaunas nori būti Kaunas

„Labas!“ – į filmavimo aikštelę atvykusį Kauno merą Visvaldą Matijošaitį lietuviškai pasisveikino filmo režisierius J. Renck.

Jau po akimirkos puikiai nusiteikęs kino kūrėjas tarė „ačiū“ užsukusiems svečiams už simbolinę, tačiau jam labai vertingą dovaną – Kauno „Žalgirio“ marškinėlius su J. Renck pavarde bei jo mėgstamiausiu skaičiumi – 3. Jis garsėja kaip didelis sporto gerbėjas ir yra matęs filmą „Kita svajonių komanda“, todėl gerai supranta lietuvių aistrą krepšiniui.

Paprašytas pasidalinti savo įspūdžiais apie Kauną, J. Renck pirmiausia pajuokavo: „Ar mes turime tam bent devynias valandas?“

Iš Švedijos kilęs, o paskutinius 15 metų Niujorke gyvenantis kino kūrėjas prisipažino iki šiol menkai pažinojęs Lietuvą. Pirmą kartą mūsų šalyje jis apsilankė pernai spalį, kuomet pradėjo dairytis lokacijų filmavimams.

„Žvalgėmės po visą Lietuvą, bet ypač susidomėjome būtent Kaunu, nes čia pajutome kažką išskirtinio. Kaune matome unikalų istorinį kontekstą ir kur kas ryškesnį charakterį. Daugeliui valstybių būdinga, jog pagrindinis šalies miestas tarsi yra oficialioji sostinė, bet tikrasis kultūrinis gyvenimas verda kitur. Pavyzdžiui, Anglijoje sostinė yra Londonas, o kultūriniais centrais galėtume laikyti Mančesterį, Liverpulį ar kitus miestus. Prancūzijoje turime Paryžių, o greta jo – Marselį.

Tie kiti miestai dažnai pasižymi išskirtine energija ir tai išryškina visos šalies identitetą, kultūrinius akcentus. Sostinės dažnai būna pernelyg susirūpinusios, kad žūtbūt atitiktų pagrindinių šalies miestų standartus, o štai Kaunui šiuo atveju tai nerūpi, nes jis tiesiog nori būti Kaunas“, – apie savo įspūdžius bei apsisprendimą pagrindines „Černobylio“ scenas filmuoti mūsų mieste kalbėjo režisierius J. Renck.

„Puikiai prisimenu tą dieną, kai įvyko Černobylio katastrofa. Buvo lygiai taip pat saulėta ir karšta. Tądien maudėmės upėje“, – savo prisiminimais iš 1986-ųjų balandžio 26-osios pasidalijo Kauno meras.

Kamera gali suktis 360 laipsnių

„Kaunas su savo architektūra ir kultūriniu paveldu yra fantastiškas miestas. Kauno senamiestis ir kitos erdvės vizualiai mums suteikia itin platų pasirinkimą. Čia nėra plastikinių langų, o paveldas išsaugotas ir prižiūrėtas. Kadre jis atrodo nuostabiai, todėl režisieriui visa tai tapo maloniu atradimu.

Prodiuseriai jau dabar sako, kad čia galima filmuoti ne vien „Černobylį“, bet ir bet kurį pasaulio didmiestį bet kokiu laikotarpiu. Kaune kamera čia gali suktis 360 laipsnių kampu, nes tai išties kinematografinis miestas, kuriame nesi apribotas vienu rakursu. Kaip nebūtų keista, šįkart čia sukūrėme Maskvą“, – komplimentų Kaunui pažėrė žinoma Lietuvos kino prodiuserė Lineta Mišeikytė.

Pasak jos, Kauno kino biuras savo darbu atliepia aukščiausius šių dienų kino pramonės standartus, o veikiant išvien su miesto savivaldybe turi didžiulį potencialą sudominti dar didesnius projektus: „Nuoširdžiai tikiu, kad tai yra didelių perspektyvų pradžia visam miestui.“

„Kaunas tampa vis svarbesniu žaidėju kino industrijoje nebe nacionaliniu, bet tarptautiniu lygiu. Pritraukdami tokio masto projektus, mes įrodėme, kad esame patrauklus ir draugiškas miestas kino kūrėjams. Tai didelė nauda miestui ne vien finansiškai, bet ir iš rinkodaros pusės. Džiaugiamės galėdami būtent Kaune priimti filmo „Černobylis“ kūrėjus ir neabejojame, kad tai tik pradžia dar didesniems pasaulinio garso kino projektams, kurių irgi laukiame čia“, – sakė Kauno filmų biuro vadovas Aurelijus Silkinis.

„Esame sužavėti galimybe pradėti „Černobylio“ filmavimo darbus Kaune. To nebūtume pasiekę be Kauno miesto savivaldybės paramos. Naudodamasi proga, HBO, „Sky Atlantic“, „Sister Pictures“ ir „Mighty Mint“ kompanijų vardu noriu padėkoti Kauno žmonėms už svetingumą filmuojant šio puikaus miesto gatvėse“, – kalbėjo pagrindinė filmo prodiuserė Sanne Wohlenberg.

Filmas atskleis naujų istorijų

Penkių dalių serialas „Černobylis“ žiūrovams primins daugiau kaip prieš tris dešimtmečius visą pasaulį sukrėtusią Černobylio atominės elektrinės avariją. Tikrais įvykiais paremta drama ne tik atgaivins jau žinomus faktus, bet ir papasakos sukrečiančias šios nelaimės tiesiogiai paliestų žmonių istorijas. Tikrieji šios istorijos herojai – mokslininkai, eiliniai elektrinės darbuotojai, lemtingą naktį budėję ugniagesiai bei medikai, savanoriauti priversti kariai ir kalnakasiai.

Jautrią „Černobylio“ istoriją prodiusuoti ėmėsi žinoma kompanija HBO, galinti pasigirti pasaulinės šlovės sulaukusiais ir apdovanojimus pelniusiais darbais – serialais „Sostų karai“ („Game of Thrones“), „Nekaltas melas („Big Little Lies“), „Tikras detektyvas“ („True Detective“) ir kt.

černobylis J.Renck
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Lietuvoje
Eismo sąlygos rekonstruojamame magistralės A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda ruože – vadinamoje „Megos“ sankryžoje ties Kaunu – netrukus pagerės. Dar šiais metais čia planuojama leisti eismą tiek pagrindiniu, tiek jungiamaisiais keliais. „Pagal sutartį magistralės rekonstrukcija buvo numatyta iki kitų metų balandžio mėn. Tačiau sparčiai vykdomi darbai leis gerokai anksčiau nei planuota atverti eismui šią svarbią sankryžą ir išspręsti spūsčių problemą“, – sako sus...
Būstas
Finansų ministerijai siūlant keisti būsto nuomos ir verslo liudijimų tvarką, ekspertai perspėja, kad augs nuomos kainos, o ir taip įkaitusi rinka taps dar karštesnė. Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) analitikė Indrė Genytė-Pikčienė sako, jog šis sprendimas tik paskatins šešėlinę būsto nuomos rinką. Vis daugiau žmonių butus perka ne sau, bet investicijai ir po to juos nuomoja. Kai kurie tokiu verslu besiverčiantys žmonės turi ir po penkis butus, k...
Įvykiai
Lietuvoje užkastas 1000 EUR lobis ir visi kviečiami į lobio paieškas. Taip sutelktinio finansavimo platforma „Profitus“ nusprendė pažiūrėti, kiek lietuvių pasiruošę atsistoti nuo fotelių dėl 1000 EUR ir kibti į paieškas. Lobio paieškos prasideda spalio 14 d. ir visi nusprendę dalyvauti paieškose kiekvieną dieną gaus užuominas, kur yra užkastas lobis. Sutelktinio finansavimo platformos „Profitus“ rinkodaros vadovas Egidijus Sys pasakoja, kad paieškose gali...
Įvairios
Viena labiausiai apkrautų Lietuvos valstybinės reikšmės transporto arterijų – magistralinio kelio A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda ruožas nuo 10,000 iki 95,000 km pradėtas rekonstruoti pagal automagistralėms keliamus reikalavimus. Po rekonstrukcijos minėtu ruožu bus galima važiuoti 130 km/h greičiu vasarą ir 110 km/h greičiu žiemą. „Transporto srautas tarp Vilniaus ir Kauno magistralėje A1 yra didžiausias ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Tad eismo sąlyg...
Verslas
„Nokia“ telefonų gamintojai „HMD Global“ šiandien pristatė naujus „Nokia“ telefonų ir jų priedų modelius ir paskelbė, kada Lietuvos rinkoje bus galima jų nusipirkti. Pristatyti du išmanieji – „Nokia7.2”, „Nokia 6.2“ ir trys paprastesni, funkciniai „Nokia“ telefonai – „Nokia Tough 800”, „Nokia 2720 Flip“ ir „Nokia 110“. Belaidės „Nokia Power Earbuds“ ausinės mes iššūkį panašiems produktams rinkoje tiek kainos, tiek techninių savybių prasme. Patenkinti bus...
Būstas
Namo statybos – sudėtinga, daug laiko ir piniginių investicijų reikalaujanti tema. Tačiau kartu tai svarbus žingsnis kokybiško gyvenimo link, kurį privalu žengti teisinga linkme. Apie namo statybas ir brangiausiai kainuojančias klaidas namų apdailos centre „Unideco“ vykusiame seminare pasakojo „ABC namas“ bendraįkūrėjas Aurelijus Bambalas. Šiandien vartotojams ypač svarbus turto likvidumas, ar ateityje bus lengva būstą parduoti, išnuomoti. Pasak seminaro l...
Įvairios
Ar žinote, ką naujo moka ir gali jūsų išmanusis telefonas? „Google“ ir „Apple“ jau pristatė naujausias savo mobiliųjų operacinių sistemų versijas – „Android 10“ ir „iOS 13“. Jei dar neišstudijavote visų naujovių, pasiruoškite būti nustebinti – atraskite valdymą gestais, mėgaukitės tamsiojo ekrano privalumais, kurkite savo „memodžius“ ir pan. „Telia“ telefonų kategorijos vadovė Rimantė Marcišauskienė apžvelgia svarbiausias ir įdomiausias „Android 10“ ir „iO...
Kultūra
Į Lietuvą atkeliauja po visą pasaulį gastroliuojantis profesionalus teatras „TNT Theatre Britain“, kuris jau 4 dešimtmetį sėkmingai bendradarbiauja su prodiusavimo kompanija „American Drama Group Europe“. Šio teatro unikalumas slypi tame, jog jis neturi savo teatro patalpų. Nors ir repeticijos vyksta Miunchene, „TNT Britain“ keliauja po visas Europos šalis bei plečiasi į Aziją ir P. Ameriką. Viskas prasidėjo dar praeito amžiaus 8 dešimtmetyje, kai amerikie...
Įvairios
Daugiau nei milijardą aktyvių vartotojų visame pasaulyje turintis socialinis tinklas „Instagram“ pasižymi įkvepiančiu turiniu įvairiose srityse, viena jų – kelionės. Visame pasaulyje galima atrasti įspūdingų vietų, kuriose kiekvienas norėtų įsiamžinti ir vaizdingais kadrais pasidalinti su savo sekėjais. Kelionių organizatorius „Novaturas“ išskyrė 10 „Instagram“ kadro vertų vietų, kurias rekomenduoja aplankyti keliautojams. „Stebuklų sodas“ (Dubajus, JAE) V...